Využití švestek

Nealkoholickým výrobkem jsou zavařeniny, povidla či kompoty. K oblíbeným sezónním pokrmům patří bezesporu švestkové knedlíky. V jejich pojídání se dokonce vždy na podzim konají veselá soutěžní klání.

Abyste si mohli i v zimě pochutnat třeba na švestkovém kompotu, zkuste si jej sami vyrobit. Švestky očistíte a vypeckujete. Pak si připravíte nálev tak, že do litru vody přidáte 300 g cukru a povaříte. Švestky vyrovnáte do zavařovacích sklenic, zalijete ještě teplým nálevem a po uzavření sterilujete 20 minut při 80 stupních. Sklenice uložíte do chladného a suchého prostředí.

Ze švestek je možné vyrobit i víno. Je spousta receptů, jeden z nich radí povařit cca 3 litry švestek, které jsou přešlé mrazem, aby byly sladší. Do hrnce přidáte 2 kg cukru, kvasinky a živnou sůl Vinka a vše necháte kvasit klasickým způsobem cca 3 měsíce. Pak ještě můžete nechat dokvasit jen šťávu.

Nejznámějším výrobkem ze švestek je ovšem slivovice. Nejlepším způsobem je nasbírat švestky a odvézt je do palírny, kde je nejmodernější zařízení zaručující vysokou kvalitu pálení. Ovšem i doma si můžete vypálit svou slivovici, pokud tak budete činit jen pro vlastní potřebu, abyste se nedostali do konfliktu se zákonem. Potřebujete k tomu kvasnou nádobu o obsahu minimálně 30 l, do které nalijete asi polovinu připraveného kvasu ohřátého na 45-50°C. Přidáte balení enzymu, necháte 2 hodiny odležet a dolijete zbytek ovoce do kvasné nádoby. Pak přidáte balení kvasnic, kvasnou nádobu opatřete kvasnou zátkou a řádně uzavřete.