Vliv umělého osvětlení na barvy v interiéru

Zatímco dříve nebyl výběr umělého osvětlení příliš pestrý, dnešní doba nabízí mnohem více řešení. Umělé osvětlení může barevné tóny podstatně změnit, a proto musíme s jeho působením také počítat. Jsou-li jednotlivé prostory trvale osvětleny umělým světlem nebo jsou určeny výhradně k večernímu použití, je rozhodování jednoznačné.

osvětleníV praxi je však situace většinou složitější. Rozhodující pro denní nebo večerní ladění barev je účel, k němuž místnosti převážně slouží. jsou-li v provozu celodenně i večer, dáváme většinou přednost dennímu ladění.

Při výběru vhodných barev pro večerní osvětlení vycházíme ze zásady, že čím tmavší barva, tím více světla pohlcuje. Rozhodneme-li se například pro červeně nebo zeleně tónovanou stěnu, je zapotřebí k doplnění světelných ztrát více než dvojnásobná intenzita světla, abychom dosáhli stejné světelnosti jako v místnosti se žlutými stěnami. Zkušenost potvrdila, že zelené a modré tóny vypadají při umělém osvětlení mnohem tmavší než při denním světle. Budeme-li tedy důslední, prověříme si barevnou paletu za různých světelných podmínek. Celkové ladění bude ovlivňovat nejen barva a sytost jejích tónů, ale i intenzita osvětlení a konečně i rozmístění světel.

Běžné žárovkové osvětlení ladí barvy v místnosti do teplejších tónů, což sice prospívá teplým barvám, ale má méně příznivý vliv na studené tóny, které v osvětlení žárovkou vypadají šedivé až špinavě. Naopak, osvětlení zářivkou a bílým LED osvětlením zdůrazňuje studené barvy, vyvolává však střízlivou, neosobní atmosféru.