Vlastnosti dřevostaveb

Dřevo patří mezi nejstarší stavební materiály. Jeho odolnost a skvělé vlastnosti se využívají i při stavbě dřevostaveb, které si získávají čím dál větší oblibu hned z několika důvodů. Přesto stále kolují určité mylné představy o tom, jak jsou či nejsou dřevostavby na klíč výhodné či nevýhodné.

Tyto zažité představy často ubližují dřevostavbám, i když skutečnost je někde jinde. Jaké jsou rozdíly mezi dřevostavbou a zděným domem, si zkusíme objasnit níže.

Jak je na tom dřevostavba s požárem

Dřevostavba hoří stejně jako stavba z kamene, zdiva či betonu. Největším problémem většiny domů, je totiž interiér, které je z velmi vysoce hořlavého materiálu. Dřevo má však oproti ostatním materiálům výhodu, že lze předvídat jeho způsob hoření. Z toho důvodu je i velmi často ocelová konstrukce chráněná dřevěným obkladem.

Jak moc jsou dřevostavby drahé

Dřevostavby na klíč Olomouc jsou levnější než klasické zděné domy. Záleží však na typu domu, ploše a spoustě dalších faktorů, které ovlivňují celkovou cenu dřevostavby. Velkou výhodou konstrukcí ze dřeva, je jejich rychlá výstavba a možnost stavět za každého počasí.

Srovnání zděné stavby a dřevostavby

Zděné stavby nepodléhají korozi a netrpí na plísně. Můžeme se však setkat se zvýšenou vlhkosti a také s možností statických poruch, díky špatné izolaci nebo povodním. U dřevostaveb je nejhorším nepřítelem voda. V případě zatékání začne dřevo hnít. Následná oprava je velmi obtížná a v některých případech i nemožná. Vše však záleží na kvalitě odvedené práce.

Trvanlivost materiálů se také liší. Dřevocement, beton či polystyren má stanovenou trvanlivost na stovky let. Dřevostavby Olomouc ať už se jedná o montované či rámové mají životnost kolem 70 let. V případě klasických srubů či roubenek se stavba dožívá až několik stovek let.