Vdechněte dřevěným obkladům nový život

Pokud se na vašich dřevěných obkladech projevil zub času, nezoufejte. Velkou výhodou dřevěných prvků je, že jim lze s trochou šikovnosti vrátit původní krása. A budete-li se řídit následujícími pokyny, jistě se vám to podaří na výbornou.

Péče o dřevěné obklady se příliš neliší od ostatních dřevěných předmětů. Vyžadují patřičnou ochranu, což lze zajistit aplikací vhodně zvoleného laku či lazury. Zároveň je můžete napustit fungicidním prostředkem, který poslouží jako prevence před houbami.

Rozhodně byste neměli podcenit význam impregnace – dřevěným obkladům, byť se nachází v interiéru, určitě neuškodí. Dobrou volbou jsou syntetické nátěry, protože lépe prostupují do hloubky. Impregnací sjednotíte nasákavost materiálu a dosáhnete lepších výsledků při nátěru. To samé samozřejmě platí i pro nátěry oken.

Na nátěry dřevěných konstrukcí se musí s citem. Než se pustíte do obkladů, natřete odřezek. Když po prvním nátěru a stáhnutí sytého odstínu zvolíte jemnější a protřete ho do tmavého podkladu, dosáhnete velmi pěkného výsledku. Podobně i v případě odstraňovače starého nátěru. Stačí ho nanést nepravidelně, stáhnout a rozmýt – výsledný efekt je velmi zajímavý.

Budete-li vybírat barvu ze vzorníku, zkontrolujte si, z jakého typu dřeva vzorník je. Některé jsou měkké, jiné zase tvrdé. Po aplikaci nátěru na měkké dřevo, který se vám líbil na dřevu tvrdém, byste byli zklamaní z úplně jiného výsledku.

Natěrači a malíři Hradec Králové z řemeslnického cechu EKOMPLEX zároveň upozorňují na fakt, že podstatnou roli hraje také počet vrstev nátěru. Než za nátěr zaplatíte, zeptejte se prodejce, zda lazura zvýrazňuje kresbu, nebo ji spíše překrývá.

Pokud vám renovace obkladů připadá příliš komplikovaná, obraťte se na odborníky. Pro zkušené natěrače je to každodenní rutina. Budete mít jistotu, že výsledek bude přesně odpovídat vašim požadavkům.