Teplá voda je samozřejmostí, ale…

Teplá voda v domácnosti je dnes povětšinou samozřejmostí. Pokud však chcete mít její přísun, potřebujete i kvalitní ohřívač. Na co brát zřetel při jeho výběru?

Je to hned několik důležitých kritérií – zdroj energie, typ, tvar (zohledňujeme prostor, kde bude umístěn) a především objem zařízení.

Prostor

Velikost i tvar ohřívače závisí na prostoru, v němž bude umístěn. Je potřeba jej umístit nejblíže k odběru vodu a do zateplené části domu. Tím zabráníte tepelným ztrátám. Podle velikosti prostoru pak můžete vybírat z celé řady různých typů – stacionární nebo závěsný, svislý nebo vodorovný, kulatý či hranatý.

Vodorovný ohřívač je vhodný do menších prostor. Jeho výhodou je především to, že voda se ohřívá na maximální teplotu během krátkého času.

U svislého typu ohřívače nedochází k mísení teplé a studené vody.

Zdroj energie

Současný trh nabízí ohřívače na různé druhy energií – elektrickou, plynovou nebo je lze kombinovat. Stále více populární se stávají ohřívače na energii solární. Novým trendem jsou i speciální čerpadla tepelná, která využívají teplo z okolního vzduchu. Jako vedlejší efekt je pak snížení teplot v daném prostoru.

Typ ohřívače

Na výběr máme ohřívač průtokový nebo zásobníkový.

Průtokový ohřívá vodu průběžně, takže máte k dispozici teplou vodu v omezeném množství.

Zásobníkový ohřívač vytváří zásobu.

Objem ohřívače

Tento faktor ovlivňuje spotřeba vody v domácnosti.

Další funkce ohřívače

U moderních ohřívačů se dnes setkáme s celou řadu užitečných funkcí, které zvyšují uživatelský komfort. Je to například volba teploty, signalizace ohřevu, bezpečnostní pojistka nebo ochrana proti vlhku.

Tip na závěr:

Pokud chcete, aby vám ohřívač sloužil dlouhou dobu a spolehlivě, je potřeba se o něj starat. Pokud péči zanedbáte, zvýší se i spotřeba energie na ohřev. Pokud bydlíte v oblasti s tvrdou vodou, je potřeba pravidelně odstraňovat vodní kámen na stěnách nádoby a topném tělese. Také jednou za čas vyměňte hořčíkovou tyč, která ochraňuje vnitřek nádoby před korozí.