Schodiště v interiéru

V hale či obývacím pokoji mohou vhodně zvolené schody být dekoračním prvkem, který bude nejen sloužit k hlavnímu účelu, ale ještě danou místnost ozvláštní. Například točité schody mohou být opravdovou zvláštností a v některých případech i uměleckým dílem.

Stavba schodiště

Stavba schodiště bývá buď součástí průběhu hrubé stavby domu, nebo si můžete postavit nové schody již v zabydleném domě.
V první řadě je důležitá volba materiálu a místo, kde budou schody sloužit svému účelu. Pokud budou schody umístěné mimo obytné místnosti, například na chodbě, bude zřejmě nejlepší volbou stavět betonové schody, na jejichž povrch se může lepit dlažba, nebo je lze opatřit jinými moderními materiály, od syntetického lina, přes vinyl až třeba po koberec.

TIP: Podívejte se jak si snadno můžete navrhnout a vypočítat schodiště svépomocí v článku od odborníků na portále stavebni-servis.eu.

Naopak schody, které povedou do vyššího patra z obytné místnosti budou zřejmě nejlepší a nejhezčí dřevěné. V takovém případě je možné si nechat schody zhotovit z masivních českých nebo exotických dřevin. Řešením může být i schodiště ocelové, anebo kombinace oceli a dřeva. Ocelová konstrukce například u točitého schodiště a k ní namontované dřevěné stupně je zajímavá i účelná. Ocelová konstrukce nevyžaduje v budoucnu téměř žádnou údržbu a dřevěné stupně můžete opatřit kvalitním nátěrem, který vydrží řadu let.

 

Stavba schodů svépomocí

Pokud byste si troufli postavit si schody ve svém domě sami, je nutno dodržet některé zásady, aby chůze po schodech byla maximálně pohodlná. Především je nutné dodržete správný poměr mezi výškou a šířkou jednotlivých schodů. Ne vždy se může podařit docílení optimálního poměru, ovšem rozumným minimem pro výšku jednoho schodu je 15 cm a snesitelným maximem je 19 cm. Všechny schody musí být stejně vysoké a stejně široké, neboť při chůzi poznáte rozdíl již tři milimetry.