Půdopokryvné rostliny nám ušetří čas i práci

Máte velkou zahradu a na ní celou řadu zákoutí, u kterých je problém údržby? Vyzkoušejte půdopokryvné rostliny.

O jaký typ rostlin se jedná?

Jsou to nízké druhy, mezi nimiž se nacházejí jak dřeviny, tak i trvalky. Jsou vhodná pro místa, kde neplánujeme trávník – svahy, stinná nebo suchá stanoviště, okolí stromů.

Výhody:

  • není potřeba pravidelná zálivka
  • bujný růst
  • konkurence pro plevelné rostliny
  • lze je vysazovat i mezi záhony
  • některé druhy se používají jako byliny

Při jejich výsadbě je potřeba nejprve půdu odplevelit a to i v prvních měsících po výsadbě, než rostliny řádně zakoření a vytvoří hustý porost. Plení lze nahradit mulčováním (sláma nebo posečená tráva).

Někteří zástupci

Polostín

Na tato místa jsou vhodné oddénkaté druhy kakostů, kontryhel, kamejky, škornice, mařinka, barvínky (zjara potěší záplavou modrých kvítků), hluchavky a částečně i zběhovec nebo jahodník. Jasně zelený dekorativní podrost, po kterém můžete i chodit, vytvoří mechovec. Některé druhy dokonce nepřesahují výšku tří centimetrů.

Slunečná místa

Pro slunná místa je menší výběr.

Můžeme použít například rdesno, kakosty, jahodníky, šantu, dobromysl, mochnu nebo rozchodníky.

Na vhodném stanovišti půdu dostatečně zakryje i levandule, šalvěj, devaterníky nebo astry.

Další zástupci

Vhodným zástupcem je jalovec polehlý. V nabídce najdete několik různých kultivarů lišících se výškou vzrůstu a zbarvením. Také skalníky vytvoří hustý porost. Zvláště oblíbený je skalník Dammerův, který porost ozdobí bílými kvítky, jež se v letním období mění na červené plody. Je nenáročný na péči a jeho výhodou je, že se velice rychle rozrůstá.

Tento druh rostlin vnese do vaší zahrady pestrobarevnost a vůni a dokáže vytvořit nádhernou a přitom téměř bezúdržbovou zahradu. Nejkrásnějším druhem těchto rostlin jsou růže – královny květin.