Patří do lesa, ale může se nám nastěhovat i do zahrady či na střechu.

Než požár hasit, je lepší mu předejít. Tímto příslovím by se měly řídit také zahrádkáři při péči o svůj trávník. Mohlo by se totiž stát, že se v něm usadí mech.

Vyrůst může kdekoliv, ale nejlépe se mu daří na vlhkých stinných místech s nedostatkem slunečního svitu. Na malé ploše vám zpočátku žádné potíže činit nemusí. Časem se však může stát, že se rozroste natolik, že třeba úplně vytlačí trávník.

Jak předcházet vzniku mechu

  • Nezapomínejte z trávníku odstraňovat předměty, které tam odložíme jen na chvilku. Pokud se z chvilky stanou týdny nebo dokonce měsíce, může se stát, že po odstranění na nás vykoukne mechová přikrývka.
  • Podle potřeby prořezávejte stromy, které na trávníku rostou, aby svým růstem nebránily slunečnímu svitu.
  • Trávník je třeba pravidelně hnojit, lépe vám poroste. Hnojivo dodává pažitu dostatečné množství živin a mechu tím ztížíte práci.
  • Můžete si změřit také pH půdy, je -li kyselá (ideální podmínky pro mechy), dodejte mletý vápenec, ale jen malé množství.

Jak se mechu efektivně zbavit

Mech můžete vytrhávat ručně, hrozí však, že s ním vytrhnete i kus trávy. Také můžete poškodit střechu, pokud jej odstraňujete z ní.

Lze použít celou řadu „mechožroutů“, které by mohly mech zlikvidovat. Nejčastěji je to skalice, kterou můžete zakoupit jako tekutou či ve formě krystalů.

Sypat nebo zalévat

Zda si zakoupíte krystaly nebo tekutinu není až tak podstatné. Důležitější je způsob použití. Efektivnějšího výsledku dosáhnete, pokud zvolíte aplikaci ve formě zálivky. Tu můžete vytvořit i z krystalů. A právě způsob použití je pro výsledek rozhodující. Rozhazování po trávníku působí déle, ale může se stát, že vám takzvaně ujede ruka a na některé místo nasypete více, tím se vytvoří nehezké pruhy.
Na trhu dnes najdete i přípravky, které vám nejen zahubí mech, ale zároveň podpoří i růst trávy.