Netřesk

Image: 0032558976, License: Rights managed, A redundant teapot, cup and sugar bowls filled with sempervivum rosettes, placed on a table with an old wooden cartwheel in the background., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, GardenPix

Netřesk je s kaktuse snad nejoblíbenější rostlina pro ty, kteří se neumějí o rostliny starat. Má jít o milovanou rostlinu pána nebes, boha hromu a blesků – Jupitera. Zajímavostí je, že pěstování této rostliny, a to především na střechách, bylo ve Středověku dokonce povinností!

Nenáročný

Netřesk je opravdu nenáročný. Je odolný proti suchu, takže si s netřeskem doma klidně můžete dovolit odjet na dovolenou.

Více druhů – pestřejší květináč

Jelikož se nabízí hned několik odrůd této rostliny, může vám květináč hrát barvami. Netřesk dokáže zadržovat vodu a zásobit se jí v době, kdy vláhu potřebuje. Je to vlastně takový rostlinný velbloud.

Šesterstvo plodného klanu

Jelikož nabízí každý netřesk nemalé množství dceřiných růžic, které rostou neustále kolem dokola, a tak se celý nádherný květ roznáší, snadno tuto rostlinu můžete přesazovat a darovat. Právě proto, že je jako plevel, tak vyfasovala latinské přídomek „Sempervivum“ – tedy „živá“

Padesát až šedesát druhů

Až šedesát barvitých druhů se nabízí v různých koutech Evropy, Asie, ale i Afriky. Dále nelze opomenout vyšlechtěné hybridy, kterých je okolo pěti tisíc. ty jsou zároveň tou krásnější verzí netřesku. Největší netřesky pak mohou mít průměrové rozpětí až pětadvacet centimetrů. Mohou být voskové, hladké, ale i chlupaté. Červené, zelené, modré, ale i růžovofialové.

Pěstování netřesku

Pěstování netřesku je velmi snadné. Netřesk vyžaduje slunce a čím více slunce na něj bude dopadat, tím bude netřesk chytat bohaté barvy. Pozor na stín – ve stínu je netřesk napadán chorobami.

Dále netřesk vyžaduje kvalitní substrát – dostatečně propustnou hlínu (ideální je kombinace písku s kompostem v poměru 3:1).

Umístění této rostliny je univerzální – uchytí se v květináčích, na okapech, hliněných nádobách, starých hrncích, hrníčcích, v korytech a podobně. Netřesk miluje skalky a kameny, okolo kterých se rojí jako houby.

větší netřesky vyžadují častější zálivku, jinak netřesk téměř nepotřebuje vodu. Po několika letech netřesk nevyhnutelně umírá, bude tak třeba jej obnovit. Pravidelně také odstraňujte shnilé růžice.

Množení

Množení vyžaduje červnové až červencové období, kdy jednoduše odrhnete růžici s kořínkem. Nejpozdější možná doba pro množení je září.

Léčivé účinky

Tak například z netřesku střešního připravují Holanďané salát. A šťáva z čerstvě rozmačkaných listů je účinná na kožní problémy, jako jsou drobná poranění, popáleniny, požahaní od kopřiv, kuří oka, řezné rány či hmyzí štípnutí. Tuto šťávu si lze dokonce i zmrazit. Z čerstvých listů si můžete také připravit čaj, který je vynikající na bolesti v krku, bronchitidu nebo záněty ústní dutiny.