Keře na zahradu

Ideální je vytvořit u plotu různě zakulacené plochy, které budou vhodné pro keře i stromy a trvalky. Místo se může zasypat mulčovací kůrou nebo kačírkem, ohraničit je třeba dlažbou nebo šlapáky, které budou volně navazovat na trávník.

Pěstovat i nejkrásnější okrasné keře není vůbec náročné. Malé sazeničky zakoupíte v zahradnictví nebo hobby marketech. Až vám vyrostou, nebudou od vás vyžadovat téměř žádnou péči, a přitom budou vaši zahradu zdobit každé jaro květy.

K oblíbeným zahradním keřům patří líska obecná, což je rozložitý opadavý keř dorůstající do výšky i osmi metrů. Navíc z něho budete mít užitek v podobě lískových oříšků. Základními typy jsou bílá a červená líska.

Dalším tipem pro vaši zahradu je devaterník, malý, stále zelený zakrslý keřík vysoký kolem 30 cm. Má květy snad všech barev, od bílé přes žlutou, oranžovou, růžovou až po fialovou.

Mezi mnohem vyšší okrasné keře, které dorůstají do výšky jednoho, ale někdy i čtyř metrů, patří kalina obecná, která si pro své květenství vysloužila přezdívku Sněhová koule.

Obrovskou záplavou květů na přelomu jara a léta se pyšní zhruba metr a půl vysoký keřík s názvem čilimník. Vděčným a nenáročným keřem je vejgélie kvetoucí i dvakrát za léto. Hodí se i jako originální živý plot, který můžete kombinovat s jinými keři vhodnými pro ohraničení pozemku. Může to být velice rozšířený a rychle rostoucí ptačí zob, nebo i zlatý déšť. Ten je tradičním keřem v našich zahradách a svou záplavou žlutých kvítků je klasickým poslem jara.

Pokud máte dostatek místa, můžete na zahradě pěstovat i další keře, jako je dřišťál, brslen, skalník nebo šeřík, který se dá pěstovat jako keř ale při šetrném stříhání i jako stromek.