Jak na vosy a sršně

Pro člověka jsou nepříjemné hlavně svým žihadlem, které je však nebezpečné jen pro alergiky. Žijí ve stavbách, které si budují z papírové hmoty, vyrobené ze starého dřeva. Na rozdíl od včel přezimují. Sršeň obecná je největší druh vosy. Na rozdíl od vos v zimě přežívají jen sršní královny. Sršni škodí stejně jako vosy, žihadlo mají větší, ale méně toxické. Nejvíce jedu obsahuje žihadlo včely medonosné. Sršeň si na rozdíl od vosy člověka moc nevšímá, horší je to v případě přiblížení se k jejich hnízdu. Živí se také ovocem, ale také jiným hmyzem.

Nejvíce začínají vosy a sršni obtěžovat na podzim při dozrávání ovoce. Na obranu před nimi existuje spousta lidový rad. Především se zavěšují různé lapače, například z lahví, kam se naleje sirup, nebo pivo, případně nálev zhotovený pro nakládání okurek či ovoce. Spolehlivým odpuzovačem jsou repelenty, nebo také rozkrojený citron, do kterého se zapíchá několik hřebíčků, myšleno koření. Osvědčil se i mrazící sprey, který po přímém zásahu vosu nerozdráždí, ale paralyzuje. Podobně působí i biolit. Je to sice kruté zabíjení, ovšem v případě ohrožení například malých dětí je to účinný a nutný prostředek. Nejlepším a bezpracným způsobem, jak se zbavit sršnů je nějaký predátor, u sršňů je to hlavně kos. Pokud budete kosy na svou zahradu lákat, budete je v zimě přikrmovat, odmění se vám zejména na jaře tím, že se po zimě budou chtít posílit. Sršně jsou pro ně vítanou pochoutkou a zároveň se zbavíte i vos.

Vosí nebo sršní hnízda můžete objevit na půdě, ve zdi, ve stromech nebo také v zemi. Hnízda jsou jednoletá a po sezóně zůstávají trvale prázdná. Pokud vám vadí, můžete je zničit nejlépe ve dne, protože většina produktivního hmyzu je mimo hnízdo.