Dýchejte doma čistý vzduch

Čerstvý a čistý vzduch je pro lidský organismus zásadní. Proto se celá řada organizací stará o to, aby se vzduch neznečišťoval a naopak docházelo k jeho čištění. Už méně se staráme o vzduch v našich domovech. Jak si zajistit doma čistý vzduch? To se dočtete v našem článku.

Na podzim a v zimě většinou panuje takové počasí, že jsme rádi doma, v teple a suchu. Dokonce v průměru během zimy strávíme v interiéru 20 hodin. A čím víc jsme “zavření”, tím horší je v místnosti vzduch. Je těžký, vydýchaný a obsahuje škodliviny, které nám neprospívají.

Vzduch v interiéru je plný prachů, virů, plísní a dalších látek, které dráždí naše dýchací cesty a zbytečně je zatěžuje. V takové místnosti se nám chce spát a neumíme se soustředit. Řešením by mohlo být pravidelné větrání, ale to se v zimních měsících doporučuje krátké a intenzivní po dobu 4 minut.

Jak se škodlivin zbavit?

O vzduch doma se musíme pravidelně starat, protože právě většina škodlivin se do našeho těla dostává dýchacími cestami. Základem je pravidelný úklid a větrání. Ale i tak je potřeba si vzít na čištění vzduchu pomocníka.

Jedním z pomocníků může být čistička vzduchu. Ta během svého fungování zachycuje mikroskopické nečistoty ze vzduchu, kvalitní čističky vzduchu dokáží zbavit domácnost i cigaretového kouře a také různé výpary, které vznikají v domácnosti během vaření.

Při výběru čističky je důležité dbát na kvalitní výběr a také pravidelné kontroly a servis. Mezi faktory, které by vás měly zajímat patří zejména:

  • účinnost čističky – min. 90 %,

  • hlučnost – max. 40 dB,

  • druh filtrace – vyměnitelné nebo umyvatelné,

  • související náklady – spotřeba energie, cena filtrů.

Spojte více funkcí dohromady

Vývoj moderních technologií jde stále dopředu, a stále častěji se vyrábějí multifunkční nástroje. Jedním takovým jsou klimatizace. Ty už v současné době nefungují pouze ke chlazení vzduchu, ale mají celou řadu funkcí a jednou z nich je právě čistička vzduchu.

Hned na začátku je důležité zmínit, že je potřeba absolvovat pravidelný servis chlazení a klimatizace, jinak by se naopak do vzduchu škodliviny usazené ve filtrech a těle klimatizace dostávaly zpět do vzduchu.

Moderní klimatizace dokáží vzduch čistit stejně jako samostatné čističky vzduchu, funkce není nijak omezená, jen proto, že se nejedná o samostatný stroj. Naopak klimatizace dokáží nabídnou i další funkce, které samostatná čistička nenabízí.

Vytvořte si doma záporné ionty

Klimatizace dokáží vzduch také zahřát, což oceníte při chladných podzimní a jarních nocích a ránech, kdy se ještě nevyplatí topit klasickým topením. Klimatizace mají v sobě také ionizátor, který dokáže vytvořit vzduch jaký je v lese nebo na horách.

Jak ionizátor funguje?

Nejprve je důležité si říct, co jsou ionty. Vzduch v přírodě obsahu kladné a záporné ionty ve stejném poměru. Ideální množství iontů ve vzduchu je min. 1 000 – 1 500 na cm3, v bytech v centru města je hladina aniontů kolem 100 na cm3. Důležité je zmínit, že kladné ionty jsou nezdravé, záporné jsou naopak tělu prospěšné.

Záporným iontům se říká vzdušné vitamíny a v přírodě vznikají při jevech jako je blesk nebo vodopád. Anionty působí na lidský organismus příznivě hlavně na dýchací ústrojí, pomáhají při léčbě astmatu a dalších zdravotních komplikacích.