Dělení domů podle energetické náročnosti

Chcete se pustit do stavby rodinného domu a snažíte se získat co nejvíce informací? Pak se začtěte do následujícího článku, který by Vám mohl pomoct s Vaším rozhodováním.

Podívejme se na domy podle jejich energetické náročnosti.

Stavby, které byly postaveny v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století

Domy, které byly postaveny v sedmdesátých a osmdesátých minulého století, mají spotřebu energie nad 200 kWh/m2. Je to způsobené jejich poměrně zastaralou otopnou soustavou. Co víc, kotle jsou obrovským zdrojem emisí, které se vypouští do ovzduší, a větrat zde můžete pouze otevřenými okny či dveřmi. Většina těchto zástaveb není zateplená, a protože jde o špatně izolující konstrukce, dojde k tomu, že se domy a byty velmi přetápějí, a tak se plýtvá energií.

A co současné novostavby?

Jejich spotřeba energie klesla na 140 kWh/m2. Ale jinak si zachovaly nevýhody domů minulého století. Větrá se tedy otevřenými okny, a tak dochází ke zbytečným energetickým ztrátám.

Nízkoenergetické domy

Někteří mladí lidé volí nízkoenergetické domy, které mají spotřebu tepla do 50 kWh/m2. Jejich topení je nižšího výkonu než otopné soustavy současných novostaveb, které nejsou postaveny v nízkoenergetickém standardu, a navíc používají obnovitelné zdroje. Jejich konstrukce jsou kvalitně zateplené a používají řízené větrání.

Pasivní domy

Spotřeba tepelné energie u pasivních domů je do 15 kWh/m2. Na rozdíl od nízkoenergetických domů používají řízené větrání s rekuperací tepla a jejich tepelné izolace dosahují výborných parametrů. Tato kategorie domu je čím dál víc v podvědomí lidí, ale narozdíl od zahraničí, kde jsou vysloveně preferovány, máme stále co dohánět.

Nulté domy

Dům, který má přebytek tepla a má spotřeba energie pod 5 kWh/m2, je nazýván nulovým domem. Takový dům splňuje minimálně parametry pasivního domu a má velkou plochu fotovoltaických panelů.

To je stručná charakteristika jednotlivých kategorií domů podle jejich energetické náročnosti. Přesvědčili Vás některé z údajů nebo máte s jednotlivými kategoriemi sami zkušenosti? Kolik například ročně protopíte ve svých domech či bytech? Napište nám a podělte o své rady a zkušenosti s ostatními čtenáři.