Chystáte se pěstovat levanduli?

Pokud i vy milujete vůni levandule a chcete ji pěstovat u sebe na zahrádce, budete potřebovat pár rad. Tato jedna z nejoblíbenějších rostlin nabízí relaxační vůni i líbivý pohled na fialkovité květy. Nicméně tím její využití nekončí.

V poslední době se rozmohl trend francouzského venkova. A tak i vy můžete sušenou levanduli využívat k mnoha praktickým účelům. Hlavní dispozice levandule je, že odhání šatní škůdce. V sušeném stavu vám tak nejen oblečení ovoní, ale zbaví vás také molů.

Jak levanduli sušit, na to návodu není třeba. Postačí ji svěsit hlavou dolů. Takto svázané rostliny, které rozvěsíte po celé kuchyni, rovnou působí i jako romantický dekorační prvek. Po usušení se levandule všemožně drolí podle potřeby – zda se jí chystáte plnit drobné pytlíky, které pak hodíte do šuplíku mezi spodní prádlo, dále, zda se ji chystáte využít k vaření, anebo jako výplň polštáře, který vám pomůže s usínáním.

Pojďme ale nejdříve  k pěstování, které vyžaduje čtyři kroky:

  1. V prvé řadě je nejpodstatnější vybrat vhodné umístění pro tuto rostlinu. Ta potřebuje slunce, sluneční svit, ale zároveň i proudění vzduchu. Levandule potřebuje opravdu hodně slunce, pokud ji máte tedy doma v květináči, dejte si ji k otevřenému oknu, kde zároveň bude proudit vzduch, který potřebuje ke své regeneraci.
  2. Než tak ale učiníte, je třeba, vybrat si vhodnou odrůdu levandule. V našich končinách jsou nejoblíbenější odrůdy anglické, francouzské a španělské. Možná jste dosud netušili, že tolik podob levandule může mít, ale opravdu není levandule, jako levandule.

Jaký je ale mezi nimi rozdíl krom původu a vzhledu?

Každá z nich má jiné vlastnosti i nároky. Proto se u nás nejvíce daří francouzským levandulím, které mají zoubkované listy. Zároveň je francouzská levandule nejaromatičtější.

  1. Sadba vyžaduje prostor pro rostlinu. Pokud si chcete vytvořit vlastní levandulový háj, je třeba, aby byly rostliny usazené několik centimetrů od sebe. Další podmínkou je kvalitní půda. Tu můžete obohatit o mix šťávy z limetky, které rostlině poskytne dostatek živin, které levandule potřebujete zejména pro svůj život v interiéru. Po výsadbě je také třeba dostatečné zálivky.
  2. Pravidelnou zálivkou to však nekončí. O levanduli je třeba se starat i hnojením. Co se týče zálivky – před každou další nechejte levanduli uschnout (půda musí být opravdu suchá). A v rámci hnojení si vystačíte vždy se zmiňovanou šťávou z limetky. Rostlinky rovněž chraňte před deštěm, větrem, sněhem, mrazem.