Červený jetel na zahradě bychom si měli předcházet

Zdravotní výhody červeného jetele jsou známy již po staletí. Obsahuje vitamín C, celou řadu minerálů a stopových prvků (vápník, hořčík, chrom, niacin, draslík, fosfor a thiamin). Velký význam však mají isoflavony, které jsou rozpustné ve vodě a působí jako estrogeny.

Tyto látky by mohly pomoci potlačovat problémy především ženám v menopauze, které souvisejí s hormonálními změnami. Mezi nejčastější problémy s hormonálními změnami spojené patří především návaly horka, bolesti prsou, nespavost nebo změny nálad. Pozitivně působí i na vzhled a kvalitu vlasů a pokožky.

Co všechno jetel ovlivňuje

Další problémy, které se vyskytují nejen u žen, a u nichž by mohl červený jetel pomoci, jsou vysoký cholesterol, který zvyšuje riziko výskytu mrtvice nebo infarktu. Dále pak je to vznik osteoporózy, jejíž proces by mohl zpomalit. Pozitivní vliv má pití čaje i na játra, která mají za úkol filtrovat toxiny z krve. Kromě toho jetel podporuje pocení, při němž se z těla také některé škodlivé látky odplavují. Díky podpoře odstraňování toxinů může dojít k úlevě při respiračních onemocněních. Jetel podporuje uvolňování hlenu. Díky detoxikačním účinkům můžeme jetel přidávat do různých čistících čajových směsí.Snažíte – li se přestat kouřit, zkuste žvýkat květy. Které mají schopnost uvolňovat napětí a stres, které je také s odvykáním kouření spojené.V neposlední řadě může jetel ovlivnit blokaci enzymů, které se podílejí na vzniku rakoviny – u mužů především prostaty a u žen prsu. Velký význam mají také účinky dezinfekční, jichž lze využít při léčbě katarů a drobných infekcí trávicího traktu. Léčbu však musí doprovázet odpovídající dietní omezení a zvýšený příjem tekutin. Masti z červeného jetele se v lidovém léčitelství využívají pro léčbu kožních problémů (vyrážky, ekzém, lupenka). Kromě čaje se vyrábí i tinktury. K dostání jsou také tobolky či kapsle.

Tip: Prohlédněte si náš magazín o zvířatech.